Παγκόσμιος Εθελοντικός Καθαρισμός Ακτών 2023

IMG 20231116 124028

Το Γενικό Λύκειο Σορωνής συμμετέχει στον Παγκόσμιο Εθελοντικό Καθαρισμό Ακτών 2023 με δέσμευση συμμετοχής και στο Πρόγραμμα Παρακολούθησης Θαλάσσιων Απορριμμάτων.

Πρόκειται για μια συνεργασία σχολείων της Ρόδου με την HELMEPA και το ΚΕΠΕΑ-ΚΠΕ Πεταλουδών Ρόδου.

Οι μαθητές /τριες των τμημάτων της Α΄Λυκείου, μετέβησαν στην κεντρική παραλία Σορωνής την Πέμπτη 16/11/2023.

Με την καθοδήγηση του υπευθύνου του ΚΠΕ Συργιάννη Χάρη, και την συμβολή των εκπαιδευτικών Μυλωνόπουλου Δ., Κουφαλέξη Ι. και Δόση Α., χωρίστηκαν σε γκρουπ , συλλέξανε ανακυκλώσιμα και μη ανακυκλώσιμα αντικείμενα, τοποθετώντας τα σε ανάλογες σακούλες συλλογής.

Οι μαθητές παρατήρησαν και διέκριναν στοιχεία των σκουπιδιών κατά την κατηγοριοποίηση τους ενώ παράλληλα συνέβαλαν στον καθαρισμό της παραλίας όπου επισκέπτονται κάτοικοι της περιοχής και όχι μόνο.

Από την εκπαιδευτικό Δόση Ανθούλα

Από τη Διεύθυνση του σχολείου