50η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου

20231117 093331

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και ο εορτασμός της επετείου της , ενδυναμώνει στην συνείδηση όλων των πολιτών και κυρίως των μαθητών/τριών την πεποίθηση  πως όταν ένας λαός εργάζεται συλλογικά και αποφασιστικά για αξίες όπως αυτές της δημοκρατίας , της ισονομίας και της ελευθερίας προάγει τον  πολιτισμό της χώρας του για το παρόν και το μέλλον.

Το Λύκειο Σορωνής Ρόδου, με την ενεργή συμμετοχή των μαθητριών Ατσίδη  Μ., Μπαλάσα Μ., Παναγιωτοπούλου Χ. και Μιχαλάκη Β. τίμησε την επέτειο του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές/τριες του σχολείου παρακολούθησαν βίντεο με ένα μικρό οδοιπορικό στο χρονικό της  εξέγερσης ,πλαισιωμένο  από ένα ποίημα και μια μαρτυρία που αφορούσε την ομολογία του οδηγού του τανκς. Οι παραπάνω μαθήτριες επιμελήθηκαν και τα σκηνικά που κοσμούσαν την αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

Η Εκπαιδευτικός, Δόση Ανθή, ΠΕ11

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου