Ημέρα Φιλοζωίας 2023 – 2024

loveAnimals1

Οι μαθητές/τριες του τμήματος Β2 του Λυκείου μας την Παρασκευή 5/4/2024, συναντήθηκαν με τον Διευθυντή Κτηνιατρικής υπηρεσίας ,Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου , κ. Οικονομίδη Η., με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα Φιλοζωϊας.

Η ευαισθησία των μαθητών/τριων και η επαφή τους με τα ζώα , τους παρακίνησε να παρακολουθήσουν με ζωηρό ενδιαφέρον την ενημέρωση καθώς είχαν την δυνατότητα να υποβάλλουν ερωτήσεις που αφορούσαν τα κατοικίδια τους, παραγωγικά, άγρια ζώα δεσποζόμενα και αδέσποτα.

Θέματα που αναπτύχθηκαν ήταν , η αντιμετώπιση και φροντίδα των αδέσποτων ζώων , η προσωπική υγιεινή μετά την επαφή με ζώα, οι υποχρεώσεις τους απέναντι στα ζώα είτε είναι κατοικίδια , είτε είναι αδέσποτα (άγρια και ήμερα) με κύριο σκοπό την ευζωία τους.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στις ζωο-ανθρωπονόσους , ώστε να μάθουν τους κινδύνους, να εφαρμόζουν τα κατάλληλα μέτρα για να συμβάλουν στη διατήρηση της δημόσιας υγείας.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου